مراکز رادیولوژی کشور در شرف ورشکستگی قرار گرفته اند

عضو هیات مدیره انجمن رادیولوژی ایران، ضمن تشریح خطرات کاهش غیر عادلانه تعرفه های رادیولوژی، گفت: جامعه رادیولوژی از تبعیض و بی عدالتی در مکانیسم تعیین تعرفه ها دلخور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکترمسعود حاجی مقصود، اظهارداشت: سال ها و در دوران دولت های مختلف بحث مشکلات حوزه بهداشت و درمان و راه حل های مناسب مطرح بود تا اینکه در دولت قبل این مهم با نام طرح تحول نظام سلامت صورت گرفت.

وی افزود: یک تغییر اساسی در این طرح، ساماندهی و اصلاح تعرفه های پزشکی و حذف پرداختی بیماران تحت عنوان زیرمیزی بود که البته بسیار اقدام مناسبی به شمار می رود.

عضو هیات مدیره انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: برای اصلاح تعرفه های پزشکی، کتابی به عنوان CPT که یک کتاب بین المللی و کارشناسی شده است، به عنوان مرجع انتخاب شد. این کتاب که در حال حاضر در آمریکا مورد استفاده است، خدمات مختلف حوزه سلامت را ارزش گذاری می کند به این معنی که تمام اقدامات از کارهای ساده مثل ناخن گرفتن تا جراحی های پیچیده نسبت به یکدیگر دارای ارزش مشخص می شوند و این ارزش ها با یک عدد تعیین می شوند.

حاجی مقصود تصریح کرد: این کتاب در ایران به بهانه بومی سازی، مورد دستکاری قرار گرفت و متاسفانه بسیار سلیقه ای و تبعیض آمیز این کار انجام شد و در تدوین آن از جامعه رادیولوژی مشورت گرفته نشد.

وی افزود: به گواه آنالیز آماری، میانگین خدمات رادیولوژی بیش از ۲.۵ برابر کمتر از میزان کتاب مرجع ارزش گذاری شد و برخی گروه های خاص توانستند کدهای مربوط به رشته های خود را بیش از میزان کتاب مرجع ارزش گذاری کنند.

عضو هیات مدیره انجمن رادیولوژی ایران گفت: همه صاحب نظران از جمله اعضای کمیسیون بهداشت مجلس و رئیس سازمان نظام پزشکی معتقدند هرگونه تغییر در کوچکترین جز کتاب، ماهیت آن را مخدوش کرده و اعتبار آن را از بین می برد.

حاجی مقصود گفت: نگاه تبعیض آمیز به کدهای خدمات تخصص رادیولوژی آنقدر آشکار بود که در ویرایش قبل با پیگیری های همکاران ما و ارائه آمار و مستندات، نهایتا تنها ۱۸ قلم از مجموع صدها خدمت حوزه تصویربرداری ، اصلاح و نزدیک به ارزش گذاری کتاب مرجع شد و البته مسئولین قول اصلاح سایر خدمات را در ویرایش های بعدی دادند.

وی بیان کرد: در حالی که جامعه رادیولوژی با متانت منتظر اصلاح نگاه و عمل مسئولین به خدمات آنها بود، متاسفانه آگاه شدیم که شورای عالی بیمه در حال کاهش آن تعداد محدود خدمات اصلاح شده قبلی است که البته قبل از انتخابات این موضوع به صورت مکتوب از سوی دولت و شخص جناب نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه تکذیب شد.

عضو شورای سیاست گذاری انجمن رادیولوژی ایران گفت: ولی در نهایت این اتفاق در حال وقوع است و به طور چشمگیری تعرفه برخی خدمات رادیولوژی از ۲۵ تا ۴۶ درصد نسبت به سال قبل با کاهش رو برو خواهد شد و این در حالی است که هیچ گونه رشد منفی تورمی که نداشته ایم بلکه بسیاری هزینه ها از حقوق پرسنل گرفته تا اجاره بها، مالیات، هزینه نگهداری و نوسازی دستگاه ها افزایش قابل توجهی داشته اند.

حاج مقصود با اشاره به اینکه تاخیر حدود یک ساله در پرداخت بیمه ها و بلوکه شدن بخشی از دارایی ها نیز جای خود دارد، گفت: مسئولین عنوان می کنند که این کاهش تعرفه ها جهت صرفه جویی در منابع بیمه هاصورت گرفته که البته باید ذکر شود که هدر رفت منابع به گواه کارشناسان خبره در این حوزه ها نیست و رایگان کردن برخی خدمات گران قیمت و نبود نظارت کافی باعث بدهی بیمه ها به نظام سلامت شده است.

دبیر انجمن رادیولوژی استان مرکزی تاکید کرد: باید توجه داشت، اگر کمبود منابعی وجود دارد چرا باید جبران آن با کاهش تعرفه در دو گروه خاص باشد آیا بهتر نبود افزایش کمتری در تعرفه سایر گروه ها اعمال می شد تا نمود تبعیض آمیز این اقدامات کمتر جلوه می کرد.

عضو شورای سیاست گذاری انجمن رادیولوژی ایران گفت: در حال حاضر ویرایش سوم کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت آماده شده و جامعه رادیولوژی و البته سایر گروه ها از جمله همکاران متخصص بیهوشی از بابت اجرای آن ناخشنود هستند چرا که معتقدند این کار تشدید نگاه تبعیض آمیز  بین رشته های تخصصی پزشکی است که متاسفانه در موضوعات مختلف حوزه بهداشت و درمان نیز شاهد آن هستیم.

حاجی مقصود افزود: چنین نگاهی باعث ایجاد اخلال در ارائه خدمات مطلوب تصویربرداری به بیماران خواهد شد و قطعا مشکلات مناطق محروم را تشدید می کند.

وی عنوان کرد: این کاهش غیر عادلانه تعرفه های رادیولوژی علاوه بر اینکه حوزه تصویربردار ی تشخیصی را از پیشرفت و به روز رسانی دستگاه ها باز می دارند، خطر ورشکستگی مراکز  تصویر برداری را هم تشدید می کند چرا که تمام دستگاه های مورد استفاده در رشته تصویربرداری تشخیصی در حال پیشرفت سریع و دارای قابلیت های فراوان هستند که برای تهیه و کاربرد آنها نیاز به پرداخت مبالغ بالا و البته به دلار داریم .

وی اضافه کرد: در صورتی که تجدید نظری در امر تعرفه ها انجام نشود، نباید انتظار پیشرفت و استفاده مطلوب از علم رادیولوژی را در کشور داشت. از طرفی مسئولین باید بدانند که با ارزان کردن یک خدمت با افزایش تعداد درخواست های آن روبرو خواهند شد و البته این موضوع تحمیل هزینه های گزاف به سازمان های بیمه ای را در پی خواهد داشت.

حاج مقصود با بیان اینکه انجمن رادیولوژی ایران ضمن دعوت جامعه رادیولوژی به حفظ خویشتنداری و ارائه خدمات با کیفیت و مطلوب به مردم، گفت: رایزنی های گسترده ای را در سطوح مختلف دولت، مجلس، قوه قضائیه و نیز سازمان نظام پزشکی صورت داده ایم و همچنان در حال پیگیری این موضوع هستیم .

وی خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه و امیدوار کننده این پیگیری ها و ملاقات ها، تاکید قاطبه مطلعین بخش بهداشت و درمان بر اجرای کامل کتاب ارزش نسبی خدمات بدون دستکاری سلیقه ای است. لذا با توجه به واحد بودن نظر اغلب متولیان حوزه سلامت، امیدوارم جهت کاهش التهاب ایجاد شده در جامعه رادیولوژی و دیگر گروه های پزشکی، اقدام عملی در أسرع وقت صورت گیرد و در اولین گام دستور توقف اجرای ویرایش سوم کتاب تعرفه ها داده شود و بعد از آن در فضای کارشناسی، نسخه صحیحی از کتاب تألیف شود و مورد استفاده قرار گیرد.

عضو هیات مدیره انجمن رادیولوژی ایران گفت: البته با آمار و اطلاعاتی که در اختیار نمایندگان مجلس چه اعضا کمیسیون بهداشت و چه سایرین قرار دادیم، با حساسیت آنها نسبت به بررسی تحریف احتمالی کتاب مرجع مواجه شدیم و امیدواریم با قول های مثبتی که گرفتیم ، در صورت عدم حصول نتیجه از سایر طرق، با ورود نمایندگان مجلس به این قضیه و تحقیق و تفحص از روند نگارش کتاب، دستکاری های احتمالی برای افکار عمومی روشن و از هدر رفت بیش از پیش منابع بیت المال در حوزه های خاص جلوگیری شود.

حاجی مقصود تأکید کرد: به رغم اینکه همکاران ما با پیش بینی درآمد آتی خود، تعهدات مالی در جهت به روز رسانی دستگاه های مطب برای خود ایجاد کرده اند و اعمال کاهش تعرفه ها به شدت موجب درگیری های مادی و معنوی آنان خواهد شد، دلخوری عمده جامعه رادیولوژی تبعیض و بی عدالتی در مکانیسم تعیین تعرفه خدمات پزشکی است که امیدواریم با اجرای کتاب مرجع بدون دستکاری این دغدغه برطرف شود