آقای دکتر حریرچی؛ما به دنبال منفعت شخصی نیستیم

علیرضا رادپور: «اینکه یک صنف به دنبال انحصار باشد، موردقبول نیست و در هیچ جای کشور نیز آموزش سه‌روزه برای فعالیت متخصصان زنان با استفاده از دستگاه سونوگرافی داده نشده است و اگر شرکتی نیز چنین ادعایی کند، موردقبول وزارت بهداشت نیست.

در بسیاری از رشته‌های پزشکی ازجمله جراحی، استفاده از دستگاه‌های تشخیصی مانند سونوگرافی جزو دروس آن رشته است و جراحان آموزش لازم برای استفاده از این دستگاه‌ها را می‌گذرانند.

مسئله این است که هر کس اعتراض می‌کند، الزاما درست نمی‌گوید و هرکسی به فکر منفعت خودش است و ممکن است منفعت کل جامعه را در نظر نگیرد، به‌عنوان‌مثال در برخی رشته‌ها با کمبود متخصص مواجه هستیم اما همین‌که برای آموزش و تربیت متخصص اقدام می‌کنیم، متخصصین یک‌رشته از ترس اینکه مراجعانشان کم شود، اعتراض می‌کنند.»

رادپور در ادامه این بخش از یادداشت، به سخنان ایرج حریرچی این‌گونه واکنش نشان داد: «سخنان جناب دکتر حریرچی، سوالات متعددی را در ذهن ایجاد می‌کند و امیدواریم ایشان با سعه‌صدر و شفاف پاسخ آن را بگویند.

1) آیا نبودن سونوگرافی بیشتر با جان مردم مرتبط است یا نبودن جراح ارتوپد یا جراح اعصاب؟ پاسخ برای هر انسان عاقلی آشکار است.

2) سوال بعدی ما این است که با توجه به کمبود این متخصصان و نیاز مبرم مردم به آنها چرا به سایر متخصصان و به‌ویژه به جراحان عمومی آموزش نمی‌دهید که بتوانند جراحی‌های حیاتی و اورژانسی ارتوپدی و جراحی اعصاب را انجام دهند؟

3) بین انحصار و تخصص باید تفاوت قائل بود. استفاده از دستگاه سونوگرافی به‌عنوان یک روش تشخیصی در حوزه صلاحیت تخصص رادیولوژی قرار دارد و این موضوع نه یک انحصار که یک قضیه تخصصی است. جای تعجب است که وزارت بهداشت در مورد متخصصان جراحی پلاستیک و چشم‌پزشکان اصرار بر انحصار تخصصی دارد و درمورد سونوگرافی اصرار بر حاتم‌بخشی و نادیده گرفتن صلاحیت تخصصی لازم!

4)جناب دکتر حریرچی شما که دغدغه خدمت به مناطق محروم را دارید قطعا بهتر می‌دانید تعداد برخی متخصصان در کل یک استان کمتر از انگشتان دست است!! واقعا جای تعجب است که بااین‌وجود به‌جای نگرانی از محرومیت مردم آن مناطق، همچنان نگران موضوع سونوگرافی هستید و جالب‌تر اینکه سلامت مردم مظلوم و محروم را می‌خواهید به دست کسانی بسپارید که چند روز تا سه ماه آموزش سونوگرافی دیده‌اند؟!! آیا ازنظر شما آنها شهروندان درجه دوم و سوم هستند؟!

5) ضمن اذعان صادقانه به اینکه به‌طور کلی تعداد پزشکان متخصص همه رشته ها در کشور نسبت به آمار جهانی کمتر از حد استاندارد است. باید بدانید که طبق آمارهای متعدد موجود در وزارتخانه، تعداد متخصصان رادیولوژی کشور بعد از چهار رشته ماژور از همه متخصصان دیگر بیشتر است. بنابراین منطق حکم می‌کند این رشته در اولویت افزایش یا واگذاری خدماتش قرار نگیرد. در حال حاضر بیمارستانی که چهار متخصص ماژور داشته باشد ولی یک رادیولوژیست نداشته باشد؛ یا وجود ندارد یا بسیار بسیار نادر است.

6) کمبود رادیولوژیست نسبت به کمبود سایر تخصص‌ها که اتفاقا کمبودشان بیشتر و حساس‌تر هستند، چرا بزرگ می‌شود؟ فکر نکردید ممکن است اطلاعات نادرست به شما و سایر تصمیم‌گیران وزارت بهداشت داده شود؟ فکر نکردید شاید منافعی برای بعضی‌ها، برای دادن اطلاعات نادرست وجود داشته باشد. فکر نکردید تصمیماتی که به دنبال این اطلاعات غلط انجام می‌شود، سبب تهدید سلامت مردم می‌شود.

7) صرف وجود یک مبحث در کوریکولوم آموزشی یک‌رشته لزوما مجوز فعالیت در آن حیطه نیست. با توجیه شما متخصصان رادیولوژی هم در کوریکولوم دوره دستیاری آموزش طب هسته‌ای، پاتولوژی، اکو قلب و غیره را دارند. آیا جهت رفع مشکل مردم به رادیولوژیست‌ها اجازه تاسیس مراکز طب هسته‌ای، آزمایشگاه و غیره را می‌دهید؟ چرا به رادیولوژیست‌ها اجازه نمی‌دهید مثل سایر پزشکان، بیماران خود را مداوا کنند؟ شما حتی تجویز هر نوع تصویربرداری توسط رادیولوژیست‌ها را ممنوع کرده‌اید!

8) جناب آقای دکتر حریرچی چرا اعتراض همکاران پوست و... به مداخله سایر رشته‌ها، که موردحمایت وزارت بود، منافع شخصی نبود ولی اعتراض رادیولوژیست‌ها منافع شخصی است!؟

در طول ده‌ساله گذشته بخشنامه‌های وزارت بهداشت درمورد تخلفات حوزه سونوگرافی تقریبا اجرایی نشده و حقوق بیماران با سکوت و یا عدم توانایی نهادهای نظارتی پایمال‌شده است. اگر وزارت بهداشت توان مقابله با تخلفات حوزه سونوگرافی متخصصان زنان را ندارند، چطور درصدد است حوزه سونوگرافی را به دیگر رشته‌های تخصصی گسترش بدهد؟ در این صورت متولی برخورد با متخلفان بر عهده کدام نهاد خواهد بود؟

9) دکتر حریرچی فرمودند که «آموزش سه‌روزه وجود ندارد.» ولی حقیقت این است که شرکت‌های واردکننده دستگاه‌های سونوگرافی با تبلیغات گسترده با برگزاری دوره‌های دوروزه مدارک جعلی از دانشگاه‌های خارج از کشور به شرکت‌کنندگان می‌دهند.

10) مباحث علمی به‌خصوص در حوزه سلامت بسیار حساس است. بااین‌حال مسئولان محترم وزارت بهداشت درمورد مسائل مرتبط با حوزه رادیولوژی خود را بی‌نیاز از مشورت با بورد تخصصی و... می‌دانند، چرا این رویه نادرست فقط مخصوص رشته رادیولوژی است؟

به نقل از روزنامه سپید -پنجم مهر نود و پنج