یک متخصص زنان و زایمان نیز به دلیل تحمیل هزینه و استفاده از تجهیزاتی که مجوز آن را نداشت، 4.5میلیارد تومان جریمه شد

رئیس مجتمع رسیدگی به تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی با تاکید بر سالم‌سازی حوزه درمان و سلامت از افراد سودجو و متخلف گفت:‌ «در جریان رسیدگی به تخلفات حوزه سلامت و پزشکی، علاوه بر پلمب یک بیمارستان و مرکز جراحی در شمال تهران،‌ متخلفان حدود 28میلیارد تومان جریمه شدند.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، مرتضی خدایی رئیس مجتمع رسیدگی به تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی، گفت: «حوزه سلامت و پیچیده و حساس است و افرادی که با این حوزه سر و کار دارند، با مشکلاتی مواجه هستند.»
وی با اشاره به همکاری مستمر، مناسب و مداوم بین سازمان تعزیرات حکومتی،‌ وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی، افزود: «برای مقابله با تخلفات در حوزه پزشکی و سلامت مردم هماهنگی مناسبی وجود دارد و از این بابت از سازمان‌های نامبرده تشکر می‌کنیم.»
خدایی از برخورد با چندین بیمارستان و مرکز جراحی و پزشکی خبر داد و افزود: «امروز یک بیمارستان و یک مرکز جراحی در شمال تهران براساس احکام صادره پلمپ خواهند شد. امیدواریم مدیران این مراکز از این فرصت برای اصلاح وضعیت خود استفاده کنند.»
وی ادامه داد:‌ «یک بیمارستان در طول ماه‌های گذشته مرتکب تخلفاتی شده و چندین بار به آن تذکر داده شده بود و بازدیدهای مکرری که از آن انجام شده است از مورخ 28/1/95 به آن فرصت داده بودیم تا به وضعیت نامطلوب خود پیگیری کند، اما متاسفانه به این اوضاع نامطلوب در حوزه درمانی رسیدگی نکرد. یک مرکز جراحی که سال‌ها بدون مجوز قانونی فعالیت می‌کرده است و همچنان نتوانسته مجوزهای لازم را اخذ کند طی احکام صادره پلمب خواهد شد.»
رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی گفت:‌ «ز طرفی یکی از بیمارستان‌های مهم تهران و متعلق به یکی از نهادهای عمومی کشور، از کتتر و EPS که یکبار مصرف است را چندین بار مصرف می‌کرده، متاسفانه در این پرونده یکی از شرکت‌های بزرگ بیمه در این تخلف نقش داشته و مدیرکل یکی از ادارات نیز تحت پیگرد است.»
وی با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع ورود کرده، ادامه داد: «در این پرونده متخلفان 18میلیارد تومان جریمه شدند و رسیدگی به دیگر جوانب پرونده ادامه دارد. پرونده شرکت بیمه در این تخلف همچنان درحال بررسی است. مراکز درمانی درصورت استفاده چندین باره از مواد یکبار مصرف با برخورد قاطع و قانونی مواجه خواهند شد.»
وی در ادامه از جریمه 5.5میلیارد تومانی شرکت پیمانکار داروخانه در یکی از بیمارستان‌ها خبر داد و افزود:‌ «این شرکت به دلیل گرانفروشی دارو و اقلام پزشکی جریمه شد. 5موسسه غیرمجاز پزشکی نیز که در حوزه پوست، مو، لاغری و دندانپزشکی فعالیت و از افراد غیرمجاز استفاده می‌کردند، شناسایی و از ادامه فعالیت‌شان جلوگیری بعمل آمد و تجهیزات این موسسات نفع دولت توقیف شد.: «یک متخصص زنان و زایمان نیز به دلیل تحمیل هزینه و استفاده از تجهیزاتی که مجوز آن را نداشت، 4.5میلیارد تومان جریمه شد.»
خدایی از حکم متفاوت برای جریمه متخلفان خبر داد و افزود: «شش مرکز درمانی و بیمارستانی به‌دلیل اضافه دریافت و سایر تخلفات به لغو پروانه و جریمه محکوم شدند، این مراکز ملزم هستند تا هر کدام نسبت به درمان 20بیمار کم بضاعت که از طرف کمیته امداد و سازمان بهزیستی معرفی خواهد شد، اقدام کنند و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز بر روند درمان این بیماران نظارت خواهد داشت. اقدام غیراخلاقی و غیرانسانی یک بیمارستان که در عمل جراحی از پروتز به اندازه کافی استفاده نمی‌کرده یا اصلا استفاده نمی‌کرده، این موضوع علاوه بر اینکه یک جرم است،‌ اقدامی غیرانسانی و غیراخلاقی است. در این پرونده دستور داده شده تا بیماران غربالگری شده و اگر کسی شناسایی شد، از متخلفان شکایت کند.»
وی با اشاره به اثربخش نبودن مجازات‌ها گفت: «متاسفانه تعدد مراجع رسیدگی در این حوزه باعث شده که متخلفان با استفاده از خلاهای قانونی از چنگال عدالت فرار کنند. از نمایندگان مجلس تقاضا داریم در بحث اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی بازنگری کنند، زیرا مجازات‌ها اثربخش نیست و قانون باید به‌روز شود. شهروندان برای شکایت در زمینه تخلفات پزشکی و حوزه سلامت به سازمان تعزیرات حکومتی در مراکر استان‌ها و شهرها مراجعه یا شکایت خود را به شماره 30009651پیامک کنند.»